top of page

Kosova Etno-Tour 2024 

Me Antropologe Janet Reineck, PhD

Opoja Bresane-Zgatar by Kalem Lapsi.jpg
1 Prizren b Janet_edited_edited.jpg

Janet Reineck, Drejtuese e Udhëtimit: "Kam jetuar tetë vjet në Kosovë, si antropolog në vitet 1980 dhe si ndihmës në vitet 1990. Unë e dua kulturën, tokën, popullin shqiptar dhe dua që të tjerët ta ndajnë këtë me të tjerët! Korrikun e kaluar organizova Etno-Touri i parë i Kosovës, një udhëtim zbulimi në këtë rajon pak të njohur me një grup prej 12 vetash. Ishte një udhëtim i mrekullueshëm – 10 ditë gjallëruese në malet e Opojës dhe Rugovës, një zhytje e thellë në kulturë. Ne jemi duke planifikuar një ekspeditë verën e ardhshme me njerëz të interesuar për të eksploruar këtë vend ekzotik, të bukur, shtetin më të ri në Evropë. Unë e njoh mirë Kosovën, i njoh njerëzit e saj dhe ata më njohin mua dhe mund të garantoj një bollëk përvojash pasuruese!"

1 Food ken top.jpg

Ken Olcutt, Udhëtar 2023: “Xhenet na udhëhoqi në një zhytje të mrekullueshme në zemrën e vërtetë të Kosovës. Ne ishim të privilegjuar të përjetonim mikpritjen bujare të miqve të saj ndërsa ata na mirëpritën në jetën dhe festimet e tyre, na pritën në shtëpitë dhe shtëpizat e tyre, ndanë traditat e tyre unike të ushqimit, muzikës dhe kërcimit dhe na udhëhoqën nëpër peizazhe të bukura. Ne u bashkuam me njerëzit që festonin gëzimin e atdheut të tyre përmes dasmave, dhe shijuam kohë të relaksuara në kafenetë e fshatrave dhe tregjet, dhe në vendstrehimet malore. Nuk mund ta shihnit këtë vend unik, të ri (2008), me traditat dhe trashëgiminë e tij të dashur, me një udhërrëfyes më të mirë se Xhenet: valltare/etnologe dhe ambasadore e vullnetit të mirë të Kosovës”.

Klikoni këtu për të parë Udhëtim 2023 Fotografitë

Ju lutemi plotësoni këtë formular nëse jeni të interesuar për Etno-Turin e Kosovës 2024

DATA: 12 ditë, 24 korrik - 3 gusht 

ITINERARI 

Përvojat e natyrës/kulturës:

 • Festivali i vallëzimeve popullore ballkanike dhe nderkomtare 

 • Dasmat tradicionale të fshatit 

 • Pikniqe, shëtitje në natyrë

 • Demo Gatimi - Pitnjë dhe fli

 • Muzika dhe muhabet (bisedë) 

 

Ne do të vizitojmë këto vende në Kosovën Perëndimore:​

 • Opoja & Gora - Lugina malore në kufirin maqedonas-shqiptar

 • Gryka e Rugovës- Pamje spektakolare

 • Has – Krahina malore, zakone unike ndër shqiptarët

 • Prizreni- Qytet piktoresk historik rrëzë maleve të Sharrit

 • Gjakova- Qytet i mrekullueshëm historik në Kosovën perëndimore

 • Vitia - Fushat e Kosovës lindore - Kisha e Nënë Terezës, shëtitje me valltarë ndërkombëtarë

Mësoni më shumë për Kosovën në kujtimet e mia: "Amerikane ne Kosove"

Trip Highlights

Komentet rreth udhëtimit 2023:

1 N'Bjeshke arlinda top_edited.jpg

Arlinda Shatri, Asistente e Udhëtimit:“Duke dërguar dashuri dhe vlerësim për të gjithë në grupin tonë 2023 – faleminderit të gjithëve për sensin tuaj të humorit dhe dashurisë! Më dukej sikur kisha kaq shumë kulturë amerikane në një vend nga 12 njerëz që gjatë gjithë kohës ishin gati të më tregonin për SHBA-në. Përjetimi i tingullit të daulleve dhe muzikës tradicionale shqiptare me ju ishte diçka e mrekullueshme që nuk do ta harroj kurrë. Unë u magjepsa nga mënyra se si kërceje dhe ndjeve muzikën. Kjo ishte një përvojë e mrekullueshme etnografike për mua. Mezi pres të takohem me grupin tonë 2024!”

Lucy Andrino:“Etno-Touri i Kosovës ishte si askush tjetër… ishte SUPERB! Do të shkoja përsëri me një rrahje zemre! Ne u drejtuam nga mësuesja jonë e kërcimit Janet Reineck dhe Arlinda, një e re shqiptare që na shtoi përvojën. Libri i Xhenetit “Një grua amerikane në Kosovë” më joshi të shkoja. Meqenëse Xhenet ka kaq shumë miq nga vitet e saj në Kosovë, ne u trajtuam si familje dhe njerëzit na ofruan një mikpritje kaq të mrekullueshme. Ndihej sikur kudo që shkuam ne trajtoheshim si yje të Rock-ut. Morëm pjesë në disa dasma malore të mbushura me traditë, afërsi familjare, valle dhe muzikë. Ishte një nder të takova Dushen dhe familjen e saj në Rugovë - ata ishin shumë mikpritës!  Është një zonë malore që më kujtoi Yosemite. Në Festivalin Balkan Dance, valltarë nga 9 vende na mahnitën me performancat e tyre! Në festën pas festës, Xhenet mori ukrainasit dhe grupet nga vendet e tjera për të kërcyer me ne. Ishte një trajtim i jashtëzakonshëm për të gjithë ne. Ajo e bën gjithmonë argëtim për të gjithë!”

1 N'Bjeshke arsim mike top_edited.jpg

Michael Matthews: “Udhëtimi ishte emocionues! Peizazhi i Kosovës ishte mahnitës. Muzika live ishte e mahnitshme, veçanërisht Zurna (brirë) dhe Lodra (bateri). Ishte e mrekullueshme të shikoje burrat duke kërcyer me gëzim dhe lumturi të pastër, me vëmendje të thellë ndaj ritmit, duke parë lidhjen mes të gjithëve, praninë e tyre të bazuar. Gëzimin e fëmijëve dhe të rinjve dhe të qeshurit dhe ndarjen me ta. Vallëzimi me Xhenetin dhe kryetarin e komunës së Opojës – kjo më ka marrë. Duke parë shenjat e mënyrave tradicionale të sjelljes së grave, duke i parë ato të ngrihen kudo. Të shkoja me Xhenetin, për t'u lejuar në botën e tyre bazuar në shërbimin e saj të thellë, dashurinë dhe përkushtimin ndaj tyre ishte shumë e veçantë. Dhe të trajtoheshit si heronj nga Amerika, bazuar në ndërhyrjen e NATO-s në 1999, ishte shumë prekëse.”

1 Opoja wedding leah top_edited.jpg

Leah Hurwitz:“Udhëtimi në Kosovë me Xhenet ishte një aventurë fenomenale. Një mundësi unike për të përjetuar një kulturë me një guidë që ka jetuar atje, ka studiuar në thellësi kulturën, flet rrjedhshëm gjuhën shqipe dhe mban lidhje intime me miqtë dhe familjen atje. Unë mund të vlerësoj që Janet vlerësohet shumë atje për punën e saj të vazhdueshme për të çuar përpara ndihmën për vendin. U ndjeva e nderuar që më dhanë vendet në rreshtin e parë në Festivalin e Valleve Popullore për shkak të rëndësisë së saj. Një balerin jashtëzakonisht i talentuar, më pëlqeu të shikoja Xhenet duke kërcyer me pjesëmarrësit, si dhe duke kërcyer vetë me ta, në festën pas përfundimit të festivalit. Të shikoja kërcimtarët nga vendet e ndryshme të Ballkanit duke kërcyer me njëri-tjetrin ishte frymëzuese dhe më dha shpresë për një botë të bashkuar! Së fundi, më pëlqeu sinqerisht njohja me Xhenet, asistentja e saj Arlinda (nga Kosova) dhe bashkëudhëtarët me të cilët shpresoj të qëndroj në kontakt.”

1 Fest pose sukru top_edited.jpg

Sukru Ikimsoy:“Është gjithmonë një ide e mirë të kesh një udhërrëfyes lokal për t'ju treguar rreth një vendi të ri që po vizitoni. Të cilën e kishim, një shumë të ditur, Arlindën, së bashku me Xhenet, udhëheqësin tonë të turneut amerikan, qytetar nderi i vendit. Uau! A kemi marrë disa trajtime! Turneu doli pothuajse ashtu siç na thanë se do të ishte. Hotelet ku qëndruam ishin të shkëlqyera, shërbimi në restorante ishte i shkëlqyeshëm. Shoferi ishte i mirë. Grupi prej nesh që donim të eksploronim dhe argëtoheshim, ishim njerëz të mrekullueshëm dhe krijuam miqësi të reja për të zgjatur shumë. Turneu në Kosovë me Janet rekomandohet shumë!”

1 Rugova nature donnis LO_edited.jpg

Donnis Galvan:“Çfarë mundësi e bukur për t'u zhytur drejtpërdrejt në një botë tjetër dhe për të ndjerë intimitetin e popullit shqiptar drejtpërdrejt nëpërmjet lidhjeve të thella personale që Janet ka me miqtë & familja në Kosovë. Unë buzëqesh duke menduar për ngrohtësinë e njerëzve që takuam, ushqimin e shijshëm dhe lulet e egra të mrekullueshme në mjediset malore me bukuri të përsosur të paprishur për shëtitje.”

bottom of page